С нами можно связаться:

+38 (044) 228-32-54

с. Софиевская Борщаговка,
ул. Волошкова 28А
office@osobnyak.com.ua

Огорожа земельної ділянки

Архітектурні та будівельні прийоми завершення забудови садиби

Огорожа земельної ділянки, що призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, є важливою складовою господарчого освоєння та естетичного оформлення території всієї садиби. В огорожі є цілий ряд функціональних характеристик, але предметом нашого розгляду будуть ті, що стосуються найбільш відповідальних ситуацій – коли огорожа відділяє територію садиби від дороги чи вулиці з боку головного фасаду будинку.

Без сумніву, варто проаналізувати історичний, міжнародний і міжрегіональний досвід, проте занурюватись слід тільки в частині запозичення прийомів і рішень, які б відповідали нашим теперішнім потребам і враховували б ментальність сучасного українського забудовника.

У першу чергу відмітимо, що капітальна огорожа поблизу будинку з боку його головного фасаду, або декількох фасадів, є типово міською традицією, що сягає своїм корінням у попередні епохи. Така огорожа реалізовувала завдання безпеки (збереження життя та майна) та підвищення комфорту проживання (можливість використовувати частину території двору в якості зеленої кімнати). Вимоги до зовнішньої огорожі, до її капітального та до її архітектурно-художнього вирішення до недавна в Україні мали дуже виражену регіональну специфіку, яка в останні роки почала помітно невілюватись.

Це пов’язано з тим, що скрізь йдуть паралельно дуже подібні процеси, що сприяють масовому спорудженню індивідуального житла у великих, середніх, малих містах та їх приміських зонах та, навіть, у периферійних селах. Усі ці процеси приводяться у рух завдяки неодмінній мотивації – створити помешкання та родинне гніздо для своєї сім’ї з максимальним поєднанням переваг життя на землі (на природі) з можливістю користування усіма благами сучасної цивілізації (міські умови проживання завдяки системам інженерного забезпечення). Саме через це такою важливою у цій досить новій вітчизняній культурі спорудження індивідуального житла є суто міська складова.

Буквально і досить спрощено – капітальна огорожа біля будинку – це уподобання і бажання міського житла, що будується в сільській місцевості. Більш складно і по суті – це прагнення отримати нову якість життя у своєму родинному гнізді, де все однаково важливе: і внутрішні – інтер’єрні простори, і зовнішні – екстер’єрні, які по відношенню до оточення садиби стають по суті своїй теж інтер’єрними.

Таким чином, розглядаючи питання створення огорожі садиби фокусуємо увагу на композиційних і конструктивних рішеннях, на використанні тих чи інших матеріалів і їх взаємодію, а також, що найважливіше, на можливість досягнення гармонійної єдності архітектурного вирішення будинку та огорожі.

Принциповим для композиційного вирішення огорожі є відповідь на запитання: «Огорожа з боку вулиці-дороги має бути не прозорою чи прозорою, а якщо не прозорою, то на скільки?». Наступні питання пов’язані з матеріалами, які можна або слід, виходячи з архітектури будинку, використати для виготовлення огорожі. Опираючись саме на таке коло питань, ми проводимо свою досить спрощену, але зрозумілу класифікацію типів огорож, прийомів їх будівництва.

Природна естетичність кам’яних огорож

Логіка зведення кам’яних огорож базується на фундаментальному архітектурному принципі з трьох основних положень: «користь, міцність і краса». Кам’яний паркан являє собою зведену на відповідному фундаменті стіну, викладену з бутового, бортового чи природного каменю. Опорні стовпи виконуються в кам’яному або ж цегляному обрамленні. Каркасом основи стовпа виступає залізобетонний стрижень, зведений на бетонному або монолітному точковому фундаменті.

Широкий вибір порід каменю, різномаїття текстур, а також кольорової палітри дозволяє задовольнити різнопланові потреби в стилістичному напрямі будь-якої складності. Ціновий бар’єр варіюється в залежності від обраного напрямку. Довговічність і якість – є пріоритетом огорожі з каменю.

Кам’яні огорожі – це дійсно вінець величі і розкішне доповнення для заміської житлової нерухомості, предмет гордості і рівневої характеристики комфортного та затишного життя її власника.

Масивність і тектоніка цегляних огорож

Фраза «жити як за кам’яною стіною» цілком застосовна до огорож з цегли як у буквальному, так і в переносному сенсі.

Фасадна частина огорожі, як і самої будівлі, завжди є «відправною» точкою, від якої починається сприйматися образ і створюватися враження про власника, є його якісною характеристикою.

Ідилія огорожі з природним оточенням не завжди повинна досягатися за рахунок використання єдиного матеріалу, основною перевагою є ритмічний і масштабний ряд елементів, який допоможе гармонізувати створений людиною об’єкт з природним оточенням.

Цегляна огорожа - це перш за все психологічний фактор, і тільки потім візуальне і фізичне відтворення в якості здоланного або ж нездоланного об’єкту. Багато хто з нас на підсвідомому рівні цю вертикальну конструкцію сприймає як символ надійної охорони та захисту ділянки, і лише потім розглядають його декоративно-художнє оздоблення. За масивністю і тектонічним властивостями з цегляною огорожею можуть зрівнятися лише деякі види огорож із каменю.

Цегляні огорожі ефектні, надають всій ділянці відчуття стабільності, добротності й обгрунтованості. Для влаштування цегляної огорожі використовують облицювальну або силікатну цеглу. Морозостійкість і довговічність огорожі забезпечують керамічні цеглини з гладкою поверхнею, або ж пресована цегла типу торгової марки «Фагот».

Оштукатурені огорожі – завершеність архітектурної композиції садиби

Оштукатурені поверхні огорожі, у тому ж стилі та матеріалі, що і будівля, завжди сприймалися як переконливе рішення в обробці, адже потрібно бути готовими проводити періодичний та досить дорогий ремонт і реконструкцію.

У цьому і полягає недолік оштукатурених огорож. Переваги ж не поступаються, адже їх більше - естетичність, неповторність стильової єдності, широкий асортимент вибору гами кольорів і матеріалів. Штукатурка як обробний матеріал дає можливість роботи з просторовою композицією садиби в цілому, тим самим забезпечуючи створення гармонійного архітектурного середовища, яке не змагається, а лише підкреслює всі переваги проживання у навколишньому оточенні. Екстер’єрний простір стає інтер’єрним, як тільки ми починаємо розглядати композицію будівлі і прилеглої до неї огородженої ділянки як одне ціле, як єдиний житловий простір.

Прозорі дерев’яні огорожі – приклади композицій відкритого простору

В екстерьєрному просторі, як і в інтер’єрному, завжди повинен відчуватися історичний підтекст як самої місцевості, так і конкретної садиби з будівлею та її ділянкою, адже тільки в минулому готуються майбутні зміни.

Прозорі дерев’яні огорожі органічно вписуються в архітектурно-ландшафтне оточення, не порушуючи його гармонійності і цілісності. Огорожі з дерева сприймаються як затишні, теплі, по-справжньому самобутніі, легкі та декоративні.

Щоб створити дійсно унікальний фон для особистого простору, дерев’яні огорожі можна виконати в різних формах, обрисах, поєднуючи конструктивні та стилістичні рішення.

Особливостями конструктивних і експлуатаційних якостей дерев’яних огорож є: можливість швидкої заміни поламаних елементів, непридатність для розміщення поблизу проїжджої частини через відсутність шумоізоляційних якостей. Численними перевагами є: екологічність, широкий діапазон форм і видів, естетичність, гарна сполучуваність з іншими матеріалами. Такі огорожі не створють відчуття замкнутості простору, забезпечують нормальний доступ сонячної та вітрової енергій на ділянку в цілому.

Традиційність сприйняття декоративних властивостей непрозорих огорож із дерева

Дерев’яні огорожі - це завжди свіжий і новий подих, у випадках, коли стиль і конфігурація огорожі продумані та гармонійно поєднані з благоустроєм ділянки та екстер’єрним простором житла. Дерев’яні огорожі гарно сприймаються у співвідношенні з цеглою та каменем, а також різноманітними видами металевих конструкцій. У поєднанні з глухими непрозорими, дуже добре виглядають прозорі типи огорож.

Огородження з дерева менш довговічні і більш трудомісткі у догляді, ніж інші види огороджень, але вони створюють відчуття затишку та комфорту у рішенні благоустрою ландшафтного середовища ділянок, особливо таких, які виконано в стилі «кантрі». Незаперечною перевагою є використання природного та екологічно чистого конструктивного матеріалу.

Мова форм дерев’яних огорож складається в художні образи архітектурного процесу, що виражають ідеї епохи та традицій, а також соціальну значущість і смакові уподобання. Адже все нове – це добре забуте старе із сучасним нарисом і оздобленням.

Огорожі з профільованих листів – простота елегантності

Високоякісні сталеві холоднокатані листи з кольорових ПВХ-покриттів отримали широке застосування та визнання як один з найбільш сучасних матеріалів оздоблення огорож.

Конструктивні особливості - для підвищення жорсткості листи виконуються гофрованої форми, фундамент закладають точковий стовпчастий, виняток - зведення цоколя, під який необхідний стрічковий фундамент. Кріплення до несучих опор проводиться за допомогою оцинкованих саморізів з прес-шайбою.

Переваги матеріалу в індивідуальності, стильності, міцності та невеликій вазі, у відсутності будь-яких обмежень за кольоровим вирішенням, конфігурації і параметрів секцій. Простий у монтажі, доступний і надійний в експлуатації, пластичний, дуже стійкий до природних перепадів температур, не вимагає додаткового догляду, довговічний.

Якість повинна збігатися з ціновою характеристикою – ця відповідність притаманна огорожам з профільованих листів.

Полікарбонатні огорожі – в ногу з часом

Якісно новий погляд і сучасний напрямок в оздобленні огорож зробили полікарбонатні матеріали. Цей матеріал дозволяє використовувати свою основу для художньго та декоративного оздоблення в огорожі, що забезпечує відчуття відкритості, прозорості у повністю відокремленому просторі садиби. Матеріали, які можуть використовуватися як доповнення у створенні стилістичної єдності - це метал, ковані елементи, цегла та камінь.

Полікарбонат як за своїми фізічними, так і хімічними показниками є екогічно не шкідлівим матеріалом, легким і естетично привабливим, це облицювальний матеріал нового покоління. На рівні з ними, сучасні альтернативні рішення можуть виступати тільки полівінілхлоридні, склофібробетонні та полікерамічні матеріали. Йти в ногу з часом - означає бути попереду, значить бути затребуваним. Сучасні конструктивні матеріали обробки є сходинкою у майбутнє!

Огорожі, обличковані декоративними плитками – надійний метод завершення архітектурної композиції садиби

До переваг такого виду огорожі слід віднести: функціональність, експлуатаційну надійність, доступну цінову характеристику, швидкість і легкість монтажу, а найголовніше – естетичну привабливість – декоративність і монументальність одночасно.

Конструктивна особливість цих огорож - обличкування штучним матеріалом: клінкерними, силікатними або керамічними плитами з широким асортиментом фактур і кольорів.

Ковані огорожі – вишуканість, надійність і відкритість

Прикрашати свій будинок або сад кованим залізом вже давно стало індивідуальним стилем, це було хорошим тоном у різні часи.

Оригінальний дизайн у поєднанні з елегантністю і неповторністю стильового напрямку та вишуканістю смаку є вдало виконаний мистецький шедевр, який може стати вашою візитною карткою.

Сучасні технології дозволяють піддавати поверхню кованих елементів спеціальній обробці для надання потрібної конфігурації.

Декоративно-художнє кування є ідеальним варіантом для створення затишку та комфорту в приватному володінні.

Ковані огорожі органічно впишуться у будь-яку архітектурну композицію, особливо красиво будуть виглядати на тлі світлих будівель.

Ковані огорожі виглядають ефектно й одночасно монументально. Існує безліч різних стилів, в яких може бути виконана кована огорожа, основними з яких є класицизм, модерн, бароко. При виборі стилю завжди слід спиратися на архітектурні особливості будівлі, враховувати розмір будинку та ділянки.

актуальная статья

Пасивний будинок

Після світової енергетичної кризи 1974 року у світовій будівельній і архітектурній практиці величезна увага приділяється економії паливно-енергетичних ресурсів, які витрачаються на теплопостачання будівель. При сучасних темпах використання природних джерел енергії (нафти, газу та вугілля), вони можуть закінчитися вже у найближчі 50 років. Безупинне зростання цін на викопні види палива змушує шукати альтернативні, більш дешеві та відновлювані джерела енергії.

продолжение