С нами можно связаться:

+38 (044) 228-32-54

с. Софиевская Борщаговка,
ул. Волошкова 28А
office@osobnyak.com.ua

Каркас із дерева

Контруктивні рішення індивідуальних житлових будинків із застосуванням дерев’яного каркасу (досвід Німеччини та Австрії)

У сучасному котеджному домобудуванні України, коли учасниками процесу є виключно дві сторони — замовник і підрядник, ринкова ідіоматична пара, співвідношення «ціна-якість» спрощене, а то й зовсім вихолощене. Якість сприймається замовником виключно через відповідність оздоблювальних робіт стандартам «євроремонту». Ціна, в свою чергу, після встановлених за домовленістю із замовником меж стає монопольною прерогативою підрядника. Він намагається «економити» на всьому, проте більше заробляє на різниці оптових і роздрібних цін на базові конструктивні й оздоблювальні матеріали і, особливо, елементи інженерного обладнання для дому. Тим часом, як свідчить практика, нашому сучасному «маленькому» підряднику зовсім не до пошуків, а тим більше не до впровадження нових конструктивних систем домобудування.

Хоча, зрозуміло, який великий запас «економії», або, скажімо інакше, прибутку підрядника криється саме в раціональніших, економічніших та ефективніших конструктивних рішеннях.

Спеціалісти середнього та старшого віку пам’ятають про велику кількість розробок різних конструктивних систем домобудування, зокрема малоповерхового, які виконувалися в рамках планової економіки. Ці розробки здебільшого фінансувалися централізовано, але не впроваджувалися саме з огляду на особливості тієї економіки. Останнім часом діючі механізми ринкової економіки дозволяють розраховувати на те, що дійсно економічніші та ефективніші рішення і системи здатні пробити собі дорогу, але через брак оборотних коштів і відсутність фінансування вони практично не розробляються. Будівлі, споруджені на основі нових конструктивних рішень чи із застосуванням сучасних будівельних матеріалів, з’являються дуже рідко, тому що їх зводять справжні ентузіасти і подвижники. А в таких країнах Європи, як наприклад Німеччина або Австрія, впровадженню нових, ефективніших систем приділяється велика увага, аналогічні розробки фінансуються і репрезентуються провідними архітектурно-будівельними фірмами.

У зв’язку з тим, що найпопулярнішими є системи, що максимально поєднують традиційне та новаторське як у застосуванні конструктивних елементів, так і в досягненні архітектурно-художньої виразності об’єктів будівництва, на наш погляд, доцільно ознайомитися із системами, які в Німеччині відображають філософію житлового будинку, що споруджується із застосуванням дерев’яного каркасу.

Житло із дерева

Для сучасних замовників дерев’яна споруда — це більше, ніж приваблива конструкція, ніж будинок для саду або мисливський будинок. Вона може використовуватися як місце для проведення відпустки, сприйматися як витвір архітектурного мистецтва або розглядатися як вілла чи житловий будинок. Йдеться про окрему конструкцію або про оздоблення, але використання сировини для цієї мети не повинно обмежуватися. Це стосується як внутрішнього, так і зовнішнього оздоблення.

Дерево є унікальною сировиною. Це єдиний вид матеріалу для будівництва, який може відновлюватися. Тому не випадково існують певні вимоги, які стосуються якісних особливостей дерева. Воно повинно рости у природних умовах і бути екологічно чистим. Все більше фірм та приватних організацій, які займаються будівництвом у Німеччині й Австрії, беруть на себе зобов’язання не встановлювати балки та стіни із молодого (зеленого) дерева.

Дерево використовується як сировина для будівництва та відповідає найновішим архітектурним стандартам. Промисловці, які займаються обробкою деревини, враховують всі позитивні характеристики цього матеріалу та переробляють його різноманітними способами, пропонуючи тисячі різновидних форм споживачу.

Дерево як супутник життя

Власники дерев’яних будинків та архітектори впевнені в тому, що будинок із дерева має високий естетичний рівень завдяки тому, що за допомогою саме цього матеріалу можна створювати найдосконаліші форми. Широкий спектр різноманітних сортів дерева надає «чотирьом стінам» особливу ідентичність через можливість вибирати колір та напрям стилю — від традиційного до сучасного — модерного.

Численні можливості комбінування з іншими матеріалами дозволяють варіювати елементами оздоблення. Завдяки цьому покращується «життєвий» клімат: дерево регулює вологість повітря, поглинає шкідливі елементи, наприклад дим сигарет, має хороше теплорегулювання. Ті, хто живуть у будинку, побудованому із природної сировини, знають, що він не тільки швидко нагрівається, але й добре зберігає тепло.

Переваги

Недаремно людство з давніх давен віддає перевагу дереву як будівельному матеріалу. Дерево еластичне, легко піддається обробленню, не зважаючи на невелику питому вагу, має хороші механічні та статичні особливості. Практика будування дерев’яних мостів свідчить про те, що дерево також має велику вантажопідйомність.

Проте, існують різні можливості будівництва.

Протягом багатьох століть люди також знаходили тепло та спокій у домах, побудованих із кам’яних блоків, або у фахверкових спорудах.

Зовнішня стіна з декоративною штукатуркою.

1- декоративна фасадна штукатурка; 2- цементна штукатурка; 3- звуко- і теплоізоляція, основа під штукатурку; 4- мінеральний утеплювач між дерев’яним каркасом; 5- масивний дерев’яний каркас; 6- гідроізоляція; 7- дерев’яна плита; 8- пароізоляція; 9- гіпсокартон; 10- покриття стіни

Звісно, існують й інші методи будівництва. Наприклад, для зведення «готових» будинків часто використовуються панельні частини стін на основі дерев’яного каркасу. Повний набір усіх деталей заздалегідь уточнюється за допомогою комп’ютера на фабриці, тому будинок може бути зібраний на місці у найкоротший термін, оскільки йдеться про спосіб будівництва на основі сухого дерева. Тут нічого не повинно залежати від впливу вітру та погоди взагалі.

Обличкування зовнішньої стіни цеглою

1- цегла; 2-цементний розчин; 3- гідроізоляція; 4- теплоізоляція; 5- масивний дерев’яний каркас; 6- гідроізоляція; 7- дерев’яна плита; 8- пароізоляція; 9- гіпсокартон; 10- покриття стіни

Готова стіна складається з різних дерев’яних елементів, мінеральних компонентів, гіпсокартону та інших матеріалів. Це так звані перешкоди для випаровування, які також забезпечують захист від вітру, що дозволяє досягнути унікальних властивостей у збереженні тепла.

Ззовні, через певну конструкцію дерево може не вирізнятися: воно задекоровується, наприклад, обличкувальною цеглою або виявляється тільки в оздобленні будинку.

Варіант конструктивного вирішення даху

1- контробрешетування; 2- підкладка; 3- крокви; 4- утеплювач; 5-обрештування; 6- дерев’яна звукоізоляція; 7-дифузійний пароізолятор; 8- обрешетування; 9- гіпсокартонна плита; 10- настил для підлоги; 11- цементна підлога; 12- теплоізоляція; 13- дерев’яна плита; 14- балка для покрівлі; 15- теплоізоляція; 16- обрешетування; 17- гіпсова плита

Навіть у сучасній архітектурі дерев’яний будинок зберігає свій власний, індивідуальний характер, що привертає увагу прихильників приватного житла.

Перестороги

Всі звикли до думки, що дерево швидко займається у випадку пожежі, але воно представляє собою достатньо стійкий матеріал. Часто дерев’яна балка може витримувати натиск вогню значно довше, ніж бетонна конструкція. А якщо будинок має велику кількість скісних зрізів, або вогонь підступає з одного боку, то споруда займається не так швидко, тому що природний матеріал для будівництва (дерево) є поганим провідником тепла, через це його серцевина не горить і зберігає низьку температуру. Крім того, утворюється вуглеподібне покриття, яке певним чином захищає поверхню.

Ще однією позитивною рисою цього матеріалу є те, що дерево під час нагрівання не змінює своєї форми, на відміну від інших видів матеріалів. А це значить, що дерев’яний будинок не зруйнується так швидко. Але є ще багато інших забобонів, які заважають використанню дерева як будівельного матеріалу. Дехто побоюється, що воно не зможе служити довгий час. Такі думки не повинні виникати. Будівля із дерева може стояти більше 100 років, але за умови правильного догляду. Найстаріші фахверкові будинки в Європі стоять вже більше 600 років.

Нове уподобання покоління

Родини в Німеччині чи Австрії, які вирішили побудувати дерев’яний будинок, не повинні боятися, що вони можуть пошкодити місцеві зелені масиви. Вирубка лісу в цих країнах суворо регулюється законом. Через це деревина завозиться з інших, переважно північних країн.

Велике значення, коли приймається рішення побудувати житловий будинок із дерева, має у свідомості людини проблема захисту навколишнього середовища. Тому дуже часто під час будівництва планується встановлення зимових садів, соляріїв або обладнання для використання дощової води. Такі ж вимоги стосовно охорони навколишнього середовища ставляться до промислових підприємств, які виготовляють конструкції для будинків. Хто знає, може прийде час, коли стандартний будинок майбутнього буде повністю відповідати вимогам захисту екології, а його конструкція буде містити в собі систему для використання опадів або сонячні колектори.

У 70-ті рр. деякі архітектори почали комбінувати фахверкові конструкції та сучасні матеріали (скло) для будівництва, а також використовувати нові методи техніки будівництва із дерева. Так став розвиватися сучасний стиль, що отримав, наприклад в Австрії, назву Штендер, або каркас-будівництво. Інші майстри удосконалили традиційний стиль фахверкового будівництва, перш за все, відносно теплоізоляції. Але будинки продовжували зводитися також і за звичним стилем, деякі навіть будувалися на матеріалі, який використовувався століттями, ручним способом виготовлялися з’єднання з дерева згідно зі старими нормами будівельного мистецтва. Проте, шануючи традиції, власники все ж віддають перевагу сучасним елементам при будівництві споруди, особливо, якщо це стосується елементів комфорту.

актуальная статья

Пасивний будинок

Після світової енергетичної кризи 1974 року у світовій будівельній і архітектурній практиці величезна увага приділяється економії паливно-енергетичних ресурсів, які витрачаються на теплопостачання будівель. При сучасних темпах використання природних джерел енергії (нафти, газу та вугілля), вони можуть закінчитися вже у найближчі 50 років. Безупинне зростання цін на викопні види палива змушує шукати альтернативні, більш дешеві та відновлювані джерела енергії.

продолжение