С нами можно связаться:

+38 (044) 228-32-54

с. Софиевская Борщаговка,
ул. Волошкова 28А
office@osobnyak.com.ua

Особняки старої Полтави

Міський особняк — це істинна душа міста.

В естетичній побудові міського особняка Полтави поєднаний вплив архітектурних першоджерел — бароко, ампіру, модерна — і місцевих традицій, професійного втручання будівельників, а також смаків конкретних замовників. Якщо на початку ХІХ ст. стиль — це своєрідна архітектурна інтервенція, яка диктується згори, то на початок ХХ ст. — це елемент естетичного менталітету полтавських городян, котрі разом з підрядчиком вільно, але з великим смаком маніпулюють елементами «класики», замінюючи її холодний дух на душевність, вносячи додаткову пластику, колір обов’язкового для Полтави пофарбування фасадів і цитати улюбленого бароко.

1 - їдальня Теплової, вул. Гоголя, 29, друга пол. ХІХ ст.

2 - будинок з медальйонами, вул. Жовтнева, 12, 1860-і рр.

3 - особняк ХІХ ст.

4 - особняк Нев’янта, вул. Жовтнева, 8, 1910 р.

5 - традиційна полтавська поліхромія будинків у стилі «ампір»

6 - ворота огорожі колонади — зв’язок між будинками в містобудівельній традиції класицизму

7 - особняк кінця ХІХ ст., вул. Фрунзе, 3

8 - особняк торгівця Ліща, вул. Жовтнева, 21, кінець ХІХ ст.

9 - особняк збирача картин Балюбаша, вул. Спаська, 11, 1912 р.

10 - особняк лікаря-окуліста Акіма Глейзера, вул. Жовтнева, 3,кінець ХІХ ст.

Характерне пофарбування двоповерхових будинків у два яруси: цоколь в інтенсивні, частіше всього в охристі тони, другий поверх — у розбілені тони того самого кольору.

Кожний будинок має свій неповторний архітектурний образ — немов відображення особистості хазяїна. В представленому ряду особняки, що збереглися: лікаря-окуліста Акима Глейзера (кінець ХІХ ст.), Нев’янта (1910 р.), будинок з аптекою Фіна (1810 р.), торгівця Ліща (кінець ХІХ ст.), збирача картин Балюбаша (1912 р.), генерала Петраша (початок ХХ ст.), лікаря Гуревича (1906 р.) та інші. Інколи, йдучи повз будинки й не помічаючи цих елементів «фонової» архітектури, городяни із жалем відзначають зникнення того чи іншого особняка «з обличчям». Треба віддати належне полтавським архітекторам і відзначити, що в рамках програми реконструкції історичного центру міста виконана не тільки інвентаризація, а й по можливості реставрація фасадів міських особняків, що виходять на головні вулиці.

актуальная статья

Пасивний будинок

Після світової енергетичної кризи 1974 року у світовій будівельній і архітектурній практиці величезна увага приділяється економії паливно-енергетичних ресурсів, які витрачаються на теплопостачання будівель. При сучасних темпах використання природних джерел енергії (нафти, газу та вугілля), вони можуть закінчитися вже у найближчі 50 років. Безупинне зростання цін на викопні види палива змушує шукати альтернативні, більш дешеві та відновлювані джерела енергії.

продолжение